Szynkowar PRESTO to wyjąkowo praktyczne urządzenie do przygotowywania domowych wędlin - przede wszystkim szynek z różnych mięs (drobiowego, wieprzowego), ale też pasztetów, wędlin oraz innych potraw, które wymagają długiego gotowania w niskiej temperaturze.
Zaopatrzony jest w termometr (wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej), który pozwala dokładnie kontrolować temperaturę podczas gotowania.
Jest łatwy i przyjemny w użyciu, bo został wykonany z nieprzywierającego plastiku i silikonu, dzięki czemu nie trzeba używać torebek do przygotowania wędlin. Myje się go bajkowo łatwo.
Jednorazowo do szynkowara zmieścisz 1 kg mięsa, ale jeśli chcesz przygotować mniej, możesz użyć redukcji i wypełnić go 1/2 kg mięs - przygotujesz więc tyle wędliny, ile dokładnie potrzebujesz.
Szynkowar można myć w zmywarce, termometr zaś należy myć ręcznie.
W opakowaniu znajduje się instrukcja oraz przepisy.
Wymiary:
Wysokość: 17 cm
Średnica: 12 cm
Informacje o używaniu szynkowaru
Napełnianie
Do przygotowania całej porcji szynki, szynkowar należy napełnić mięsną masą do ok. 1cm pod górną krawędź. Przy przygotowaniu połowy porcji szynkowar należy napełnić maksymalnie do połowy wysokości naczynia. Podczas napełniania należy odcisnąć każdą warstwę mięsnej masy.
Duszenie
Napełniony szynkowar mięsem należy zamknąć pokrywą, rękojeść wsunąć. Szynkowar należy włożyć do garnka napełnionego wodą do ok.1 cm pod poziom uchwytu termometru. Wodę należy podgrzać do temperatury 80 stopni Celsjusza i w tej temperaturze dusić szynkę ok. 2 godziny. Temperatura wody podczas przygotowywania szynki nie może przekroczyć 80 stopni Celsjusza ani spaść poniżej 75 stopni Celsjusza. Optymalną temperaturę wody podczas duszenia szynki wskazuje również ćwiartka znajdująca się na podziałce termometru.
Temperaturę wody należy regularnie kontrolować i utrzymać ją w zalecanym przedziale. Po dwóch godzinach należy wyjąć szynkowar z garnka, a następnie wystudzić pod bieżącą wodą. Przez otwory cedzące należy odlać nadmiar wody, szynkę wystudzić w lodówce. Przed podaniem należy odkręcić wieczko i pomału wysunąć je wraz z szynką. Duszoną szynkę należy oddzielić od redukcji, a następnie szynkę poporcjować.
Przygotowanie połowy porcji
Do przygotowania całej porcji szynki należy odkręcić pokrywę szynkowaru oraz redukcję do przygotowywania połowy porcji. Poprzez obracanie i przesuwanie usunąć tłok. Do przygotowania połowy porcji szynki należy ponownie umieścić redukcję.
Podstawowy przepis na szynkę
1 kg piersi z indyka albo kurczaka lub wieprzowej szynki/łopatki
18 g soli
4 g mieszanki przypraw do mięsa
100 ml wody
4 g cukru (jedna mała łyżeczka)
Około 2/3 mięsa należy pokroić w kostkę o wielkości ok. 2x2 cm, pozostałe mięso należy zmielić w młynku lub posiekać w mikserze.
Z wody, soli, mieszanki przypraw do mięsa i cukru należy przygotować marynatę, następnie należy ją wymieszać z pokrojonym mięsem.
Mięsną masę należy dokładnie wymieszać w robocie kuchennym z nałożonym hakiem do ugniatania (najkrócej 10 minut), ewentualnie ugniatać mięso ręcznie przez 20 minut.
Szynkowar należy napełnić mięsną masą do ok. 1 cm pod górną krawędź, każdą warstwę mięsa należy dokładnie odcisnąć.
Szynkowar należy zamknąć i odłożyć do lodówki na 48 godzin.
Podczas duszenia szynki należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, przed porcjowaniem gotową duszoną szynkę należy wystudzić. Świeża szynka może być przechowywana w lodówce przez ok. dwa dni.
Wskazówka: Podczas przygotowywania mięsnej masy, dla uzyskania apetycznego różowego koloru, sól do peklowania (4 g) należy zastąpić kilkoma łyżkami z czerwonego buraka lub taką samą ilością innego naturalnego barwnika. W takim wypadku należy zwiększyć ilość soli kuchennej dodawanej do mięsnej masy z 18 na 22 g.
Domowa szynka wieprzowa z czosnkiem
Do przygotowania szynki z czosnkiem, należy użyć 1 kg wieprzowej szynki/łopatki oraz takich samych składników jak w podstawowym przepisie. Przed wymieszaniem składników należy dodać do mięsnej masy 3 obrane i przeciśnięte przez wyciskacz ząbki czosnku.
Domowa szynka drobiowa z oliwkami
Do przygotowania szynki z oliwkami należy użyć 1 kg piersi z kurczaka oraz takich samych składników jak w podstawowym przepisie. Przed wymieszaniem składników należy dodać do mięsnej masy 50 g całych wydrylowanych zielonych lub czarnych oliwek.
Domowa szynka z indyka z tymiankiem
Do przygotowania szynki z tymiankiem należy użyć 1 kg piersi z indyka oraz takich samych składników jak w podstawowym przepisie. Przed wymieszaniem składników należy dodać do mięsnej masy łyżkę drobno posiekanych listków świeżego tymianku bez łodyg.
Domowa szynka wieprzowa ze śliwkami i orzechami
Do przygotowania szynki ze śliwkami, należy użyć 1 kg wieprzowej szynki/łopatki oraz takich samych składników jak w podstawowym przepisie. Przed wymieszaniem składników należy dodać do mięsnej masy 30 g suszonych śliwek oraz 30 g orzechów włoskich.
Pasztet z pieczonych warzyw
2 czerwone oraz 1 żółta papryka
1 mniejsza cukinia
1 mniejszy bakłażan
200 l świeżego soku pomidorowego
2 łyżki żelatyny
olej
gałązka świeżego tymianku
sól
pieprz
Paprykę należy posmarować olejem i piec w piekarniku do momentu aż ściemnieją. Upieczone papryki należy włożyć do miski, a następnie przykryć folią i pozostawić na 15 minut w lodówce, po wystudzeniu usunąć ciemną skórę.
Bakłażana i cukinię należy pokroić w plasterki, posypać świeżym tymiankiem, polać olejem, przyprawić pieprzem i solą, przemieszać, rozłożyć na blasze i piec ok. 10 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
Żelatynę dodać do gorącego soku pomidorowego, a następnie dobrze wymieszać. Do szynkowaru należy wkładać kolejno opieczoną paprykę, bakłażana oraz cukinię, każdą warstwę należy polać żelatyną, a na górze ułożyć plasterki papryki. Nie gotować! Szynkowar należy zamknąć używając redukcji, uformowany pasztet należy pozostawić do wystygnięcia, aż do następnego dnia.
Pasztet z wątróbki drobiowej i prosciutto
700 g wątróbki drobiowej
10 plastrów szynki prosciutto
70 g masła
50 ml wina porto
50 ml olej
1 mniejsza cebula
czosnek do smaku
gałązka świeżego rozmarynu
sól
pieprz
Oczyszczone wątróbki należy przyprawić pieprzem i solą, a następnie podsmażyć z drobno pokrojoną cebulą, posiekanymi listkami rozmarynu oraz czosnkiem. Następnie należy dodać wino, krótko podgotować, dodać miękkie masło, a następnie dokładnie zmiksować - dla uzyskania jeszcze delikatniejszego pasztetu masę należy przetrzeć przez sitko.
Dno i ścianki szynkowaru należy dokładnie wyłożyć plastrami szynki prosciutto. Szynkowar należy napełnić masą z wątróbki, na górze ułożyć plasterki szynki.
Szynkowar należy zamknąć używając redukcji, umieścić w kąpieli wodnej i w temperaturze 85 stopni Celsjusza gotować przez 30 minut.
Uformowany pasztet należy pozostawić do wystygnięcia, aż do następnego dnia.
Opinie o :
Szynkowar PRESTO z termometrem - Tescoma
Kupiony kilka dniu temu i już jest pierwsza szyneczka, No nie ma porównania z wyrobami "szynkopodobnymi" ze sklepów.
Polecamy !!!!
marwoj51
[2017
/3
/6 16
:55:44]
Szynkowar zakupiony w listopadzie czekał długo na swoją kolej.... W końcu postanowiłam się z nim zmierzyć!
Teraz żałuję, że tak długo zwlekałam ;-) prosty w użyciu, szynka pyszna, w głowie już same rodzą się nowe przepisy ;-)
Szczerze polecam
IwaDG
[2017
/1
/10 9
:34:18]
Bardzo fajne urządzenie. Swojska, zdrowa szynka na święta. Super polecam
WIKBAR
[2016
/12
/30 8
:14:3]
Myślałam że będzie to bardziej skomplikowane urządzenie, a poradził sobie z nim 14latek :).
Szynka świąteczna wyśmienita, nieco ryzykowaliśmy, ale ... kto nie ryzykuje ten nie je :D.
iwo02
[2016
/12
/28 14
:49:37]
moja pierwsza szynka z szynkowara super, dziś szykuję kolejną porcję. Po moim zachwycie i próbach mojej szynki zamówiłam dziś jeszcze 4 sztuki dla koleżanek:)
monwie
[2016
/11
/9 14
:33:31]
Jestem miło zaskoczona jakością wykonania szynkowaru. Łatwy w użyciu - przygotowałam szynkę z karkówki i wyszła bardzo dobra. Polecam
Opinie o :
Szynkowar PRESTO z termometrem - Tescoma
Kupiony kilka dniu temu i już jest pierwsza szyneczka, No nie ma porównania z wyrobami "szynkopodobnymi" ze sklepów. Polecamy !!!!
marwoj51 [2017 /3 /6 16 :55:44]
Szynkowar zakupiony w listopadzie czekał długo na swoją kolej.... W końcu postanowiłam się z nim zmierzyć! Teraz żałuję, że tak długo zwlekałam ;-) prosty w użyciu, szynka pyszna, w głowie już same rodzą się nowe przepisy ;-) Szczerze polecam
IwaDG [2017 /1 /10 9 :34:18]
Bardzo fajne urządzenie. Swojska, zdrowa szynka na święta. Super polecam
WIKBAR [2016 /12 /30 8 :14:3]
Myślałam że będzie to bardziej skomplikowane urządzenie, a poradził sobie z nim 14latek :). Szynka świąteczna wyśmienita, nieco ryzykowaliśmy, ale ... kto nie ryzykuje ten nie je :D.
iwo02 [2016 /12 /28 14 :49:37]
moja pierwsza szynka z szynkowara super, dziś szykuję kolejną porcję. Po moim zachwycie i próbach mojej szynki zamówiłam dziś jeszcze 4 sztuki dla koleżanek:)
monwie [2016 /11 /9 14 :33:31]
Jestem miło zaskoczona jakością wykonania szynkowaru. Łatwy w użyciu - przygotowałam szynkę z karkówki i wyszła bardzo dobra. Polecam
agniesia1311 [2016 /11 /4 22 :0:13]